Namiesto futbalového štadióna vyrastú byty, kancelárie a hotel. Mesto dalo projektu zelenú

Mediaklik, TASR | 27.04.2024 00:00
Vizualizácia projektu Green Park v v bratislavskej Petržalke.
Autor: Expoline / Cubedesign

Na mieste bývalého futbalového štadióna Artmedia pri Sade Janka Kráľa v Bratislave vyrastú byty, hotel a kancelárie. Projekt Green Park je situovaný v Petržalke v lokalite, ktorá patrí medzi najlukratívnejšie v Bratislave.

Investorom projektu Green Park je spoločnosť Grafobal Group Development, ktorá je spojená s podnikateľom Ivanom Kmotríkom st. Spoločnosť by chcela do leta požiadať o územné rozhodnutie, aktuálne pracuje na dokumentácii.

Polyfunkčný projekt Green Park pozostáva z ubytovacieho zariadenia (hotela), administratívy, bývania a drobných prevádzok vybavenosti. Tvoria ho štyri nízkopodlažné a jedna výšková budova. Tá má 25 nadzemných podlaží, oproti pôvodnému návrhu je o päť podlaží nižšia. Byty majú tvoriť necelých 30 percent nadzemnej podlažnej plochy. K Sadu Janka Kráľa má byť orientovaný aktívny parter s prevádzkami pre verejnosť.

Návrh pochádza z architektonickej dielne Cubedesign. „Projekt ponúka nádherné výhľady na Dunaj a Staré mesto. Zelenou fasádou, ktorá znamená vlastný strom pre každý byt, projekt dokonale nadväzuje na Sad Janka Kráľa,“ vysvetľujú architekti, ako k projektu pristupovali.

Projekt podľa investora využíva v maximálnej možnej miere lokalitu, v ktorej sa nachádza. Znamená to využívanie tepelných čerpadiel na báze voda/voda, pričom tento koncept má odskúšaný na komplexe Národného futbalového štadióna v Bratislave, ktorý má byť šetrný k životnému prostrediu.

Pri komunitnom priestore sa myslí aj na návštevníkov. Pribudnúť majú rôzne športoviská pre aktívnych i pasívnych športovcov či napojenie na už existujúcu cyklotrasu. „Zaujímavosťou je aj reprezentačná sieň, ktorá v mestskej časti doteraz chýbala,“ podotkol developer.

Developer našiel „spoločnú reč“ s mestom

K projektu vydalo hlavné mesto vlani v decembri súhlasné záväzné stanovisko. „Po viacerých návrhoch, voči ktorým sme sa opakovane nesúhlasne vyjadrili, investor svoj zámer prispôsobil. V tejto podobe projekt už splnil zákonné podmienky pre vydanie súhlasného stanoviska,“ skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Developera teší, že po rokoch prípravných prác na projekte našli s predstaviteľmi hlavného mesta „spoločnú reč“, čím sa mohli posunúť do ďalšej fázy. Prípad pôvodného projektu totiž skončil po rokoch až na Najvyššom správnom súde SR.

Dosiahnuté zmeny sa podľa magistrátu týkajú redukcie podlažnosti, hmoty, plošnej výmery či podielu bývania, ale aj posilnenia vybavenosti oproti bývaniu. „Vieme si predstaviť aj iné využitie tohto územia v prospech Bratislavčanov. Ako napríklad zariadenia pre kultúru a ďalšie voľnočasové aktivity, ktoré by lepšie reflektovali zadefinovanú funkciu občianskej vybavenosti celomestského a nadmestského významu,“ uviedol Vallo s tým, že keďže však ide o pozemok v súkromnom vlastníctve, mesto nemá právo nariadiť vlastníkovi, čo by mal postaviť.

Štadión bol uzavretý v roku 2009 a zbúraný v roku 2012. O osude pozemkov pod štadiónom sa rozhodlo v roku 2012. Vtedajšie mestské zastupiteľstvo preklasifikovalo v rámci zmien a doplnkov územného plánu plochu na rozvojové územie. Miesto pôvodnej športovej a voľnočasovej infraštruktúry bola umožnená rozsiahla výstavba. Investor následne pripravil projekt, ktorý v roku 2019 získal územné rozhodnutie od Okresného úradu v Bratislave.

Voči rozhodnutiu však boli podané odvolania. V roku 2020 vtedajšie Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako odvolací orgán územné rozhodnutie zrušilo, postup okresného úradu označilo za účelový. Investorovi sa rozhodnutie ministerstva nepozdávalo, obrátil sa preto so správnou žalobou na Krajský súd v Bratislave. Ten po rokoch doručil spis spolu s kasačnou sťažnosťou Najvyššiemu správnemu súdu SR, ktorý uviedol, že rozhodnutie v tejto veci je možné očakávať „do konca roku 2024.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články: